Kategoriler
Ne işe Yarıyor

Roaccutane Nedir? Ne İçin kullanılır? Ne İşe Yarar? Roaccutane Krem 2021 Fiyatı

Roaccutane Nedir

Roaccutane nedir? Hayatın her döneminde karşılaşılabilecek bir cilt hastalığı olan akneler için endikedir. Roaccutane kapsül formunda ve 10 ile 20 mg dozlar halinde dertamotologların reçete ettiği oldukça etkili bir ilaçtır.

Roaccutane etkin maddesi A vitamini ve türevleri olan “retinoidler” adıyla nitendirilen izotretinoin ham maddesidir. Özellikle sivilce tedavisinde kullanımı yaygındır.

Ancak yara izi ciltte kalıcı olmaya müsait girişimsel işlemelrden sonra da düzenliş kullanımı büyük fayda sağlar. Roaccutane antibiyotik bazlı bir formülasyona sahip olmadığından yanında ilave olarak antibiyotikli krem yahut merhem kullanımı da gerekebilir.

Roaccutane Nedir? Ne İçin kullanılır? Ne İşe Yarar? Roaccutane Krem 2021 Fiyatı
Roaccutane Nedir? Ne İçin kullanılır? Ne İşe Yarar? Roaccutane Krem 2021 Fiyatı

Roaccutane Yumuşak Jelatin Kapsül Ne İşe Yarar?

Roaccutane kullanımı ağızdan uygulanan bir ilaçtır. Yumuşak bir kapsül olduğu için hap kullanımında zorlananların da kolaylıkla kullanabileceği yapıdadır.

Hormonal rahatsızlıkların neden olabileceği ya da ergenlik döneminde uzamış ergenlik sorununda da görülen yağlı, iltihaplı ve köklenmiş akneler için kullanılır.

Roaccutane sivilce tedavisi için başvurulup tatmin edici sonuçlar veren ilaçalrın başında gelir. Sivilcelerin oluşumuna ve artmasına zemin hazırlayan cildin aşırı salgıladığı yağ oranını dengeli düzeyde tutmaya yarar.

Ameliyat sonrası oluşan skar ve iltihaplı dışa vurmuş nodüller için kullanım sahası mevcuttur.

Roaccutane Nasıl Kullanılır, Etki Mekanizması Nedir?

Roaccutane nasıl kullanılır?  Her ne kadar sivilce tedavisi için kullanılıyor olsa da bilinçsizce alınmamalıdır. Çünkü ağızdan alınan ve vücudun muhtelif organlarında metabolize edilen bir ilaç olmasından dolayı doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Kişinin hususi durumları ve hastalığının seyri göz önünde bulundurulup Roaccutane tedavi dozu ayarlaması yapılır. Genel kullanım dozlarını ele aldığımzda:

Roaccutane başlangıç dozu, kişinin kilosu başına günde 0,5 mg’dır.

Yani bu da ortalama olarak günde 1 ya da 2 kapsül alacak olunması demektir.

2 haftalık kullanımın ardından bir doktor konrolü gerekir. Hekiminiz birtakım tahlil ve testler neticesinde Roaccutane kapsül dozu değişikliğine gidebilir. Bu, ilacın sizde oluşturduğu etki ve fayda/zarar oranına göre şekillenir.

Roaccutane tedavisi sıklıkla16 ile 24 hafta kadar sürebilir. Bu sürecinbitiminde genelde tedavi sonlandırılır, ilaca devam edilmez. Ancak sivilce problemleriniz uygulanan tedaviden sonraki dönemlerde tekrar Roaccutane kapsül tedavisi gerektirtebilir.

Roaccutane Uygulama Yolu

Roaccutane kullanım dozları heki,m tarafından uygun görüldüğü şekilde alınmalıdır. 12 yaşından küçük çocuklar için kullanımı önerilmez.

12 yaşını geçmiş çocuklar için ise yalnızca ergenlik çağına erişmiş olanlarda kullanımı uygundur. olanlarında kullanmalısınız. Çünkü ergenlik ile birlikte bazı hormonların salgılanması başlar. Çocuklarda bu dönem ile birlikte kilo da baz alınarak yetişkin kimyasına göre kullanımı dozu belirlemesi yapılacaktır.

Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?

Roaccutane kullananlar tedavilerinin başlangıcı olan ilk haftalarda sivilcelerinin kötüleştiğini söyleyebilirler. Roaccutane sivilce kusması yapabilir. Bu durum bir yan etki değil, beklenen olası bir şeydir. İlacın kesilmesini gerektirmez. Ancak Roaccutane yan etkileri olarak sıralayabileceğimiz birtakım komplikasyonlar mevcuttur:

  • Vücudun herhangi bir yerinde döküntü, kaşıntı, kızarıklık, morarıklık,
  • Aşırı terleme, mide bulantısı,
  • Uyku problemleri, yorgunluk, halsizlik,
  • Sık ya da seyrek idrara çıkma,
  • İshal, sindirim sorunları,

Tat almada sorunlar gibi normal sayılacak yan etkiler olabilir.

Depresyon, halüsinasyon nöbetleri ve intihar eğilimi seyrek görülen ama ciddi yan etkiler arasındadır. Roaccutane kullananlar bu etkiyi oldukça fazla yaşadıklarını açıklamaktadır.

Ancak Roaccutane ciddi yan etkileri arasında nefes darlığı, aşırı kusma, geçmeyen ya da kanlı ishal de vardır. İlerleyen yan etkilerin sonucunda ya da alerjik durumlarda anafilaktik şok denen oldukça kötü tablolarla karşılaşılabilir. 

Bu gibi durumlarda boğaz, yüz, dil, dudak ve ağızda etrafında ani şişlikler oluşmaktadır.Beraberinde soluk alıp vermede zorluk ve yutkunmanın mümkün olmadığı tıkanmalar yaşanabilir.

Aynı zamanda ayak, el ve bileklerde şişlik oluşması ciddi yan etkilerdendir. Bu gibi durumlarda Roaccutane kullanımı derhal bırakılır. En yakın sağlık kurulşuna zaman kaybetmeden gidilmesi hayati önem taşır. Hastanın hastaneye yatırılmak suretiyle tedavi alması gerekebilir. Fakat tekrar belirtmekte fayda var ki bu şekilde alerjik şoklar çok nadir rastlanan durumlardır.

Roaccutane Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeler ve emziren anneler için güvenilirliği kanıtlanmamış olan Roaccutane kapsül bu gruptaki kişiler için kullanıma uygun değildir. Ayrıca kronik hastalıklarınız mevcutsa ve bu hastalıklar için kullandığınız ilaçlarınız varsa yine bir hekime bunları bildirerek kullanıma başlamalısınız. Reçetesiz ya da hekimin önerisi dışındaki dozlar ile ilacı kullanmanız, istenmeyen sonuçların doğmasına neden olabilir:

Roaccutane fiyatı 80 TL civarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir